زبان انگلیسی

اشتباهات رایج Speaking در آزمون آیلتس

نوشته شده توسط تیم رایلرن

نکاتی که می توانند نمره آیلتس شما را تغییردهند

دراین پست قصد داریم تا به بررسی نکاتی بپردازیم که بسیار مهم هستند و می توانند به شما در مسیر کسب نمره آیلتس ۷+ کمک کند این نکات چیزی جز اشتباهات ساده ای نیستند که افراد به کرار آن ها را در آزمون آیلتس مرتکب می شوند و باعث کسر نمره آنها میگردد با این حال اگر کسی از ضعف های بقیه درس بگیرد و آنها را تبدیل به نقاط قوت خود کند قطعاً نتیجه ی بهتری را خواهد گرفت. با ما همراه باشید تا به تحلیل و بررسی این اشتباهات بپردازیم

ساکت ننشینید …

هدف این بخش از آزمون سنجش مهارت صحبت کردن و بررسی گفتار شما می باشد و سکوت در اینجا به معنای نداشتن مهارت در گفتار شما می باشد از طرفی هم فرهنگهای گویشوران انگلیسی به گونه ای است که اصلاًسکوت برای آنها قابل تحمل نیست. البته خیلی هم به خودتان سخت نگیرید و اینگونه فکر نکنید که مدام وبدون وقفه باید صحبت کنید ایرادی ندارد که برای چند دقیقه یا میان ایده ها مکث کنید اما ساکت ماندنهای بیش از پنج ثانیه نتایج خیلی بدی خواهد داشت. خوشبختانه راه حلّی برای این مشکل وجود دارد و آن یادگیری پرکننده هاست مانند That’s a tough question و  Let me see.

مکالمات را حفظ نکنید

کسی که امتحان کننده شما هست و می خواهد مهارت شما را بسنجد به احتمال خیلی زیاد متوجه خواهد شد که شما پاسخ ها را مانند طوطی حفظ کرده اید و اگر بخواهید پاسخ تان را از بر کنید و جریمه ی تان خواهد کرد. نشانه های پاسخ حفظی شامل صحبت کردن به شیوه ای نوشتاری در انگلیسی، آهنگ کلام غیر طبیعی و تلاش داوطلب برای تغییر پرسش به سؤالی است که می خواهد جواب دهد. احتمال مطرح شدن پرسشهایی که می خواهید پاسخ هایشان را حفظ کنید خیلی پایین است، پس کار به مراتب مفیدتر این است که صحبت راجع به گستره ی وسیعی از موضوعات را پیش از آزمون تمرین کنید و اصلاً جملات را حفظ نکنید بلکه سعی کنید آنها را بفهمید و کاربرد های آن را بدانید.

به زبان ربات ها صحبت نکنید!

خوب است که از یکسری لغات راهنما مانند first، for example یا on the other hand استفاده کنید. اما اگر صحبت خود را با این ها لبریز کنید شاید حتی نمره از دست بدهید. طبیعی صحبت کردن، نه مانند یک ربات حرف زدن، باید هدف شما در اسپیکینگ آیلتس باشد. همچنین لغات بسیاری وجود دارند که نشانه ی نوشتار رسمی هستند و به ندرت در گفتار استفاده می شوند و اگر آنها را بگویید باعث می شود کمتر طبیعی به نظر برسید مانند furthermore، moreover و  in addition.

طوطی نباشید !طوطی ها در آزمون آیلتس نتیجه نخواهند گرفت

طوطی در طبیعت پرنده ای است که می تواند تقلید کند اما گفتار انسان را متوجه نمی شود. طوطی در طبیعت داوطلبی است که پرسش را در قالب یک جمله تکرار می کند: سؤال: Whats your favourite sport to watch on TV? پاسخ: My favourite sport to watch on TV is football. از آنجایی که سنجه ی نمره دهی در آیلتس شدیدا به کسانی نمره می دهد که گفتار را متفاوت ارائه می کنند، پارافریز کردن لغات و ساختار جمله ها روشی سریع برای کسب نمره ی بالاتر است: Im always watching football on TV

پاسخ دادن به سؤال اشتباه

اگر پاسخ تان کاملا درباره ی سؤال نباشد از جهت انسجام مطالب نمره از دست خواهید داد. پیش از اینکه شروع به صحبت کنید از خود بپرسید که آیا متوجه سؤال شده اید و از کمک گرفتن از ممتحن نترسید. اما از گفتن …. اجتناب کنید.اگر شما جواب را کاملا اشتباه بگویید بهتر است یا اینکه از ممتحن سوال بپرسید ؟

اصلا اظهار نکنید که منظور را نفهمیده اید و نگویید که متوجه نشدم

راه های بسیار بهتری برای بررسی معنا وجود دارد پس آنها را یاد بگیرید! می توانید درخواستی واضح داشته باشید مانند می شود لطفا آن را تکرار کنید؟یا سؤالی برای بررسی کنید مانند منظورتان این است که این نشان می دهد که شما دستکم بخشی از سؤال را متوجه شده اید.

نه خیلی کم نه خیلی زیاد بلکه متعادل صحبت کنید

اگر خیلی کم صحبت کنید، فرصت به رخ کشیدن توانایی تان را از دست می دهید. اگر خیلی زیاد حرف بزنید، انسجام گفتار خود را به خطر انداخته و اشتباهات بیشتری را مرتکب می شوید. به طور عمومی پاسخ های دو تا چهار جمله ای در بخش ۱ مناسب هستند. برای طول مدت اسپیکینگ در بخش ۲ دستورالعمل های واضحی وجود دارد. هدفتان باید گفتن سه تا شش جمله برای هر سؤال در بخش ۳ باشد.

کلمات را درست تلفظ کنید و خیلی شل صحبت نکنید

اگر شنونده نتواند کلماتتان را تشخیص دهید، ایده های عالی هم بی ارزش خواهند بود. دلیل خوبی وجود دارد که تلفظ مسئول ۲۵% از نمره در اسپیکینگ آیلتس است چون در ارتباط گفتاری نقشی حیاتی دارد. پیش از اینکه در آیلتس شرکت کنید باید فرصتی برای تمرین با گویشوران بومی یا آنهایی که در سطح بومی صحبت می کنند پیدا کنید تا صادقانه تلفظ شما را ارزیابی کنند. اگر در شنیدن کلمات مشکل دارید، به احتمال زیاد ممتحن هم همین مشکل را خواهد داشت.

صدایتان را بالا و پایین ببرید

حتی وقتی لغات را واضح تلفظ می کنید، آهنگ کلام یکنواخت باعث می شود دنبال کردن صحبت هایتان سخت شود. ما آهنگ کلام، گام کلام، میزان بلندی صدا و سرعت صحبت را تغییر می دهیم تا علاقه و توجه مستقیم شنونده را به ایده های اصلی مان حفظ کنیم

درباره نویسنده

تیم رایلرن

نظر بدهید